Corteva Agriscience?, agriculture division of DowDuPont

Tarihimiz

Corteva Agriscience™ Dow, DuPont ve Pioneer’ın zengin mirasıyla kuruldu. Tarihimizi ve şirketimizin gelişimini keşfedin.

2019
Corteva CortevaAgriscience

Corteva Agriscience

Corteva Agriscience 1 Haziran 2019 itibariyle DowDuPont’tan ayrılarak bağımsız halka açık bir şirket olmuştur.

2018
Corteva

Corteva Agriscience™

Corteva Agriscience™, agriculture division of DowDuPont, markası açıklandı.

2015
Dow DuPont

Şirket birleşmesi

Dow ve DuPont, şirketlerin birleşeceği ve daha sonra da üç bağımsız şirkete dönüşeceklerine dair yapılan anlaşmayı açıkladı.

2011
DuPont

Danisco satın alındı

DuPont, beslenme, sağlık ve endüstriyel biyo-bilimler alanında dünya lideri bir şirket olan Danisco'yu satın aldı.

2002
Pioneer

Pioneer Çin pazarına girdi

Pioneer, Çin'de tohumluk mısır pazarlamak için bir ortak girişime girdi.

1999
DuPont

Pioneer’a yatırım

DuPont, Pioneer’ı satın aldı.

1997
Dow Agro

Dow AgroSciences

Dow, DowElanco şirketinin tamamını satın aldı ve adını Dow AgroSciences olarak değiştirdi.

1996
Elastomerl

DuPont Dow Elastomerleri

DuPont Dow Elastomerleri, 1996 yılında DuPont ve Dow Kimya şirketi arasında bir ortak girişim olarak faaliyete geçmiştir.

1991
Pioneer

Soyada bir numara

Pioneer, Kuzey Amerika'da bir numaralı soya fasulyesi markası oldu.

1989
DowElanco

DowElanco

Dow ve DowElanco’dan Eli Lilly,  tarım ürünleri üretmek için ortak girişim.

1987
DuPont

Charles J. Pedersen

Charles J. Pedersen, taç-eter sentezleme yöntemlerini tanımlamak için DuPont ile yaptığı çalışmalardan ötürü Nobel Kimya Ödülü'nü kazandı.

Devamını Oku

1987 Charles J. Pedersen

DuPont'un tek Nobel ödülü kazanan çalışanı Charles J. Pedersen, taç eterlerini sentezleme yöntemlerini tanımlamak için yaptığı çalışmalardan ötürü Nobel Kimya Ödülü'nü kazandı. Pedersen, 1927'de DuPont için çalışmaya başladı ve emekli olana kadar 42 yıl boyunca şirkette kaldı. 1927'de Massachusetts Institute of Technology'den (MIT) organik kimya alanında yüksek lisans derecesi aldı ve kariyerine DuPont ile Deepwater, New Jersey'deki Chambers Works Jackson Laboratuvarı'nda başladı. Pedersen’in erken başarılarından biri, “anti-vuruntu” benzin katkısı, tetraetil kurşunu yapma sürecini iyileştirmekti. Benzine eklenen tetraetil kurşunu vurguyu azaltır ve performansı artırır.

Ayrıca, ağır metallerin benzin, yağ ve kauçuklardaki bozunma etkilerine karşı çıkan ilk "devre dışı bırakıcılar" ı keşfetti. 10 yıl boyunca antioksidanlar ve diğer ürünler için 30 patent başvurusunda bulundu. 1946'da Pedersen araştırma görevlisi olarak terfi ettirildi ve daha sonra kendi araştırma projelerini sürdürdü. 1959'da Elastomers Departmanına katıldığı Experimental Station'a transfer edildi. Pedersen'ın taç eterlerini keşfettiği burasıydı.

1986
Pioneer

Pioneer Türkiye’de

Pioneer Overseas Corporation Araştırma grubunun Mayıs 1985 yılında Türkiye'de çalışmalara başlamasının ardından Nisan 1986 yılında Pioneer Tohumculuk A.Ş. ismi ile İstanbul merkez ofiste Türk çiftçisine daha fazla kazandırma prensibiyle faaliyetine başlamıştır.

Devamını Oku

Pioneer Overseas Corporation Arastirma grubunun Mayis 1985 yilinda Türkiye'de çalismalara baslamasinin ardindan Nisan 1986 yilinda Pioneer Tohumculuk A.S. ismi ile Istanbul merkez ofiste Türk çiftçisine daha fazla kazandirma prensibiyle faaliyetine baslamistir.

Kurulusundan bir yil sonra Adana Karatas yolu üzerinde tam kapasite ile yilda 6.000 ton tohum isleyen fabrika kurulmustur.

Türkiye genelinde Trakya, Adapazari, Bursa, Aydin, Adana, Karadeniz ve GAP olmak üzere 7 ana satis bölgesinde satis temsilcilikleri olup, agirlikli olarak misir, ayçiçek, bugday ve kanola tohumlari ile Türk çiftçisine hizmet vermektedir. Özellikle arastirma ve ürün gelistirme faaliyetlerine çok önem veren Pioneer Tohumculuk sürekli yaptigi islah ve deneme çalismalari ile gelistirdigi yüksek verim potansiyeline sahip , her türlü yetisme sartlarinda en iyi performansi gösteren çesitleri Amerika ve Avrupa ile ayni anda Türk çiftçisinin hizmetine sunarak, daha fazla kazanç elde etmelerinde öncülük etmistir.

Özellikle Trakya Bölgesi'nde ayçiçeginde verimi önemli oranda etkileyen hatta hiç verim alinamamasina sebep olan veremotu (Orabanj) hastaligina karsi genetik olarak çok yüksek seviyede toleransli çesitleri islah eden ve gelistiren Ayçiçegi Islah ve Arastirma Merkezi, Trakya'da Lüleburgaz'in Ahmetbey Kasabasi'nda faaliyetlerini sürdürerek Türk ekonomisine de önemli katkilarda bulunmaktadir.

Verim potansiyeli yüksek Mısır ve Ayçiçegi çeşitlerinin yani sıra Silajlık Mısır ve Silaj Bakterisi (Inoculant) konusunda da lider olan Pioneer yüksek performanslı silajlık mısır ve silaj bakterilerini Türk çiftçisinin hizmetine sunmuştur. Özellikle silajda kaliteyi artırarak hayvan başına alınan et ve süt verimlerini yükselterek Türk çiftçisinin daha fazla kâr elde etmesini sağlayan silaj bakterisi (inoculant) Amerika'da uzun yıllar süren çalışmalar sonucu geliştirilerek bulunmuştur.

Pioneer Tohumculuk "Kalite ve Verimde Lider Tohumlar Üretme" sloganiyla Türk çiftçisine kaliteli hizmet sunan güvenilir bir kurulustur.

1981
DuPont

Conoco

DuPont, petrol üreticisi Conoco, Inc.'i satın alır. O zaman, kurumsal tarihin en büyük birleşmesiydi.

1972
Dow

Dow yeni bir insektisit satışa çıktı

Dow Lorsban® insektisitini satışa çıkardı ve dünyada kullanılan en yaygın insektisit haline geldi.

1970
Pioneer

Pioneer’da değişiklikler

Şirket adını Pioneer Hi-Bred International, Inc. olarak değiştirdi ve ayrı bir denizaşırı yan kuruluş kurdu.

1968
DuPont

Lannate®

Dupont Lannate methomyl insektisini satışa çıkarır ve en başarılı bitki koruma ürünlerinden biri olur.

1968
Dow

Ziploc®

Dow Ziploc poşetlerin test pazarlamasina başlar.

ZIPLOC,  S. C. Johnson & Son’a tescillidir.

1965
DuPont

Kevlar® keşfedildi.

Stephanie L Kwolek ilk likit kristal polimeri geliştirdi bu da Kevlar® marka fiberin temelini oluşturdu.

1964
Dow

Milyar Dolar Kilometre Taşı

Dow yıllık satışları 1 milyon doları aştı.

1962
DuPont

Lycra®, Likra.

Lycra marka elastan elyafı, iyi bir sentetik elastomerik lif üretmek için yirmi yıl süren araştırmaları kapsar.

Lycra, Invista nin tescilli ticari markasıdır.

1953
Dow

Saran Wrap®, Streç Film.

Dow, streç filmi ev kullanımına sunar.

Saran Wrap ve logosu S.C. Johnson & Son Inc’e tescillidir.

1949
Pioneer

Pioneer® milyon sattı

Pioneer’ın yıllık satışları Kuzey Amerika’da bir milyon sınırını aştı.

1946
Pioneer

Pioneer Hi-Bred Kanada

Kanada Pioneer Hi-Bred Mısır Şirketi Kuruldu

1942
Dow

Kanada Açılımı

Dow’un ilk genişlemesi Dow Kimyasal Kanada Ltd. Şirketi ile başladı.

1941
Pioneer

Birleşik Devletler Başkan Yardımcısı

Pioneer’ın Henry Wallace’ı, Başkan Franklin Delano Roosevelt zamanında Birleşik Devletler Başkan Yardımcısı olarak seçildi.

1935
Pioneer

Pioneer Hi-Bred Mısır Şirketi

Şirket ismini Pioneer Hi-Bred Mısır şirketi olarak değiştirdi.

1929
Dow

Dow’un ilk kadın araştırmacısı.

Dow ilk kadın araştırmacısı Sylvia Stoesser’ı işe alır. Patentlerinden beş tanesi petrol kuyularının gizemini çözmeye yardım etmişti.

Devamını Oku

1929 da Dow ilk kadın araştırmacısı Sylvia Stoesser’ı işe alır.

1929 da Dow ilk kadin arastirmacisi Sylvia Stoesser’i ise alir. Sylvia Stoesser 1929’da Dow Kimya Sirketinde çalisarak bilim ve teknoloji dünyasinda iz birakti. 

18 Ağustos 1901’de Buffalo New York’da doğan Sylvia Goergen, Dow tarafından işe alınan ilk kadın doktoralı kimyagerdi. Diplomasını Buffalo Üniversitesinden 1923’de ve Iowa Üniversitesinden 1928’de almıştı.İlk büyük başarısını laboratuar yöneticisi Dr. John J. Grebe ile birlikte petrol kuyusu işlemede kullanılan asit inhibitörü geliştirdiklerinde elde etmişti. Patentlerinden beş tanesi petrol işleme yönteminde kilit öneme sahipti ve DuPont’un Dowell bölümünün temellerini oluşturdu.

 

1928
DuPont

Kimyasal Gelişme

DuPont Grasseli Kimya şirketini satın aldı. Grasseli inorganik ve organik insektisitleri üreten uzun soluklu bir şirketti.

1926
Hi-Bred

Hi-Bred Mısır Şirketinin Kuruluşu

Kurucu Henry A. Wallace, Hi-Bred Mısır Şirketini kurarak çiftçinin hibrit mısırı kabullenmesini sağladı.

Devamını Oku

1926 Henry A. Wallace Hi-Bred Misir Sirketini Kurdu

Başka hiçkimsenin hibrit mısırların ticarileşmesi ve çiftçi tarafından kabul görmesi konsunda Henry A. Wallace kadar etkisi yoktur. Hibrit mısır yetiştirmekle ortaya çıkacak olan inanılmaz potansiyeli ilk fark eden dünyadaki birkaç insandan biriydi. Wallace lisedeyken daha çok verim alınabilecek bir mısır yetiştirmek konusunda denemeler yapmaya başladı. 16 yaşında, yarışmalarda ödül almış bir mısır karşısında görüntüsü kötü olan bir mısır türünü tarlada denedi. Deneme sonucunda mısırn dış görünüşünün güzelliği ile verimi arasında bir bağ olmadığını ıspatlayarak insanların kafasındaki yanlış izlenimlere kafa tuttu.

Wallace Iowa Eyalet Üniversitesinden 1910’da mezun oldu. Okuldayken daha yeni yeni ortaya çıkıyor olan genetik bilimi onu epey heyecanlandırmıştı. Mezun olduktan sonra Wallace mısır ıslahı konusunda denemelere başladı ve 1920 de Connecticut Tarımsal Deneme İstasyonunda Edward East ve Donald Jones’u ziyaret ettikten sonra mısır ıslahı yapmaya başladı. Matematik zekası kuvvetli olan Wallace, kendi kendine istatistik öğrendi ve bunu denemelerinde kullandı. 1923’de, Copper Cross adında yüksek verimli bir mısır üretti. Bu hibrit, 1924’de Iowa Eyaleti tarafından düzenlenen Iowa Mısır Verim yarışmasında ilk altın kazanan mısır oldu.

 

1906
Dow

Dow’un ilk tarım ürünü

Dow ilk tarım ürününü Birleşik Devletlerdeki çiftliklerin değerinin 30 milyar dolara tırmandığında üretti.

1897
Dow

Dow Kimya Şirketi kuruldu

Elektrokimya yenilikçisi ve optimist H.H Dow, sadece bir ürünü olan Dow Kimya Şirketini açarak tarih yazdı.

Devamını Oku

1897’de Dow Kimya Şirketi Kuruldu.

Endüstri lideri ve Korkusuz Girişimci

1897’de Endüstri lideri H.H. Dow, sadece tek bir ürünü olan Dow Kimya Şirketini kurdu. Dow’un ilk ticari başarısı 1891 de deniz suyundan bromürü ayıran elektrik akımınını kullandında gerçekleşti.

Üç şirket kurdu. İlki iflas etti, ikincisinin liderliğini kaybetti ve üçüncüsü, Dow Kimya, kurulduktan sonra ayakta kalmakta güçlük çekti. İnatçı optimizmi ona “Çılgın Dow” lakabı takanlara karşı yılmamasını sağladı. Yüzyıldan fazla süredir, Dow’un “daha iyisini yap” mottosu hala kurduğu şirkette benimsenmekte.

 

1802
DuPont

E.I du Pont

İlk baruthanesi ile E.I. du Pont, kendi ismini taşıyan ikonik şirketi Brandywine Nehri kıyılarında kurdu.

Devamını Oku

1802 E.I du Pont

Eleuthère Irénée (E.I.) du Pont (1771-1834) Ünlü kimyager Antoine Lavoisier ile birlikte patlayıcı üretim teknikleri konusunda çalıştı. Sonradan şirketinin karakteristiği de olacak bu bilgisini ve bilime olan bu yoğun ilgisini ürün kalitesini sürekli geliştirmekte ve üretim verimini artırmakta kullandı. Yüksek kalite, adalet ve çalışan güvenliğini önemsemesi konusunda ün kazandı. E.I du Pont iki kardeşin en küçüğüydü. Babası saat tasarımcısı Pierre Samuel du Pont, 1780 lerin sonuna kadar bilinen bir politik ekonomist, devlet emmuru ve serbest ticaret destekçisi olmuştu. E.I., 14  yaşındayken barut üretimi hakkında bir yazı yazdı ve babasının da desteğiyle Fransanın merkezi barut kurumunda bir yer edindi. Burada ünlü kimyager Antoine Lavoisier ile ileri düzey patlayıcı üretim teknikleri hakkında çalışma imkanı buldu. 1791’de, Fransız devrimi ile babasının küçük matbaa ve yayın şirketinde çalışmak için patlayıcı üretmeyi bıraktı. Du Pont ailesinin ılımlı siyasi görüşleri devrimci Fransa için o sıralarda sakıncalı idi.  1797’de bir grup, matbaalarını yağmaladı ve kısa bir süreliğine hapsedildiler. 1799’un sonlarında Amerika’ya kaçtılar.
Amerika’ya Ocak 1800 de vardığında E.I., Fransız yatırımcılardan elde ettiği sermaye ve barut yapımı tecrübesinden fazlasını getirmişti. Botanik konusunda birkaç yıl boyunca araştırmalar yapmıştı ve babasının bilimsel gelişim ve sermayeci ile çalışan arasındaki uyumlu ilişki yaratma konsundaki ideallerini benimsemişti

E.I. du Pont Fransaya daha sonra sadece 1801 yılında, son çıkan barut yapım aletlerini almak için sermaye bulmak amacıyla gidecekti. Brandywine Nehri kıyılarında 19 Temmuz 1802 de kurduğu barut yapım fabrikasıyla bir fark yaratmıştı. Geri kalan hayatını bu eserlerini koruyarak, patlamalar, seller ve finansal zorlukları aşarak, endişeli yatırımcıların baskısıyla ve çalışan sorunlarıyla geçirdi.

Karakterinin dürüstlüğü ve şirketinin ürünleri eninde sonunda başarıyı getirmiş olsa da, du Pont ihtiyatlılığı asla elinden bırakmadı. Fakirlere ve körlere yardım ederek, ücretsiz eğitime destek vererek topluma katkıda bulundu. Delaware Eyaleti Çiftçi bankasının ve Birleşik Devletler’in ikinci bankasının yöneticisiydi. E.I.’nin eşi Sophie Dalmas du Pont 1828 de öldü. Üç yıl sonra Amerikalı ressam Rembrandt Peale, barutçu’nun kaybını ve şirketi hakkındaki sürekli endişesini tuvalinde yansıtmıştı. 1834 sonbaharında E.I., kalp krizi geçirdi ve ertesi gün, 31 Ekim’de Brandywine kıyılarındaki aile mezarlığına defnedildi.